گزارشی از اختتامیه نهمین جشنواره شعر رضوی مشهد

گزارشی از اختتامیه نهمین جشنواره شعر رضوی مشهد ؛ نور از چشمه خورشید خراسان می ریخت

عباسعلی سپاهی یونسی : شب مشهد در ابتدای راه است و دانشکده ادبیات سابق مشهد و مجتمع جهاد دانشگاهی حال، میزبان شاعران شرکت کننده در نهمین جشنواره شعر رضوی مشهد است. تالار فردوسی پر از علاقه مندان و شرکت کنندگان و مسؤولانی است که آمده اند تا شاهد آیین پایانی این جشنواره باشند. 

 

هاشم آبادی، مجری برنامه از محمد کاظم دبیری، رئیس اداره ارشاد اسلامی مشهد دعوت می کند تا از روند برگزاری جشنواره بگوید. دبیری بعد از خوشامدگویی می گوید: برگزاری 9 دوره جشنواره شعر رضوی باعث اعتلای این نوع شعر در استان شده است و از این رهگذار توانسته ایم در ترویج معارف مرتبط با حضرت رضا(ع) و اسلام، گامهای خوبی برداریم.
دبیری ادامه می دهد: شناسایی استعدادهای جوان از دیگر کارکردهای این جشنواره است و با این اقدام شاهد حضور شاعران جوانی در این دوره و دیگر دوره های جشنواره بوده ایم.
وی از تغییر رویکرد شاعران آیینی در سرودن از حضرت رضا(ع) هم می گوید و می افزاید: امروز نگاه شاعران ما به این موضوع از عمق بیشتری برخوردار است و این امر ارزشمند است.

 

رمز ماندگاری شعر

بعد از صحبتهای دبیری، مجتبی ابوالقاسمی، هدیه ارجمندی، زهرا حسین زاده و هاشم رضازاده، شاعرانی هستند که شعر می خوانند و در ادامه برنامه، سردار غفاری، معاونت سیاسی امنیتی استانداری خراسان رضوی برای دقایقی می گوید: خانواده، ادبیات و نهادهای فرهنگ ساز حکومتی و غیرحکومتی سه ضلع یک مثلث هستند که بیشترین نقش را می توانند در دفاع از فرهنگ و جامعه داشته باشند.
وی ادامه می دهد: در این بین شعر و ادبیات به دلایلی بیشترین سهم را دارد، چون هم عاطفی است و هم ادبیات و شعر زیباست. غفاری این را هم اضافه می کند که البته رمز ماندگاری شعر در حق بودن آن است.
تجلیل از سیدغلامرضا فنایی، شاعر پیشکسوت شعر ولایی برنامه دیگر جشنواره است و آنگاه امیر برزگر، دبیر جشنواره دیگر سخنران برنامه است که در زمانی کوتاه می گوید: 870 اثر از 350 شاعر در قالب هشت گروه شعر رضوی، قرآن و نهج البلاغه، ایثار و شهادت، مشهد شهر آیینه ها و... به جشنواره راه پیدا کرده که از این تعداد 30 اثر مورد انتخاب داوران قرار گرفت و در نهایت 8 اثر به عنوان برگزیده انتخاب شدند. برزگر این نکته را هم اضافه می کند که در مرحله نهایی داوری، گاه بحث بر سر یک نمره است، اما نباید فراموش کرد که همه این آثار ارزشمندند و قابل قدردانی است. برزگر این پیشنهاد را هم داد که جشنواره در دو سطح جوانان و پیشکسوتها برگزار شود.
سید حسن سیدی، محمدرضا دل خوش، پیرزاده و محمد جواد محبت، امان ا... میرزایی، غلامرضا شکوهی، منیژه رضوان شاعر- میهمان از کرمانشاه- دیگر شاعران هستند که شعر می خوانند. 
پایان بخش مراسم تجلیل از برگزیدگان است که این شاعران می باشند. 
بخش شعر رضوی: هدیه ارجمندی، زهرا حسین زاده، هاشم رضازاده، سید حسین سیدی، محمدرضا دلخوش، امان ا... میرزایی، موسی عصمتی، محمد نیک.
بخش شعر با موضوع آزاد: محسن دشتبانی و رضا رضایی به طور مشترک رتبه سوم، عاطفه رنگ آمیز رتبه دوم و نجمه دلدار بهاری رتبه اول.
بخش قرآن و نهج البلاغه: سید حکیم بینش رتبه سوم، هوشنگ محمدی آشستان رتبه دوم، مرتضی حسینی اسفاد رتبه اول.
بخش شعر و ایثار و شهادت: سلمان نظافت رتبه سوم، مسلم موسوی رتبه دوم، فرامرز اکبری رتبه اول. 
بخش مذهبی و ولایی: حمیده سادات غفوریان رتبه سوم، سعید تقی نیا رتبه دوم و مجتبی ابوالقاسمی رتبه اول. 
بخش شعر شهر آیینه ها و گویش محلی: غلامرضا ابوالقاسمی رتبه سوم، مجتبی ابوالقاسمی رهگذر رتبه دوم، هادی پیرزاده رتبه اول.
بخش شعر عفاف و حجاب: مهدی ایزدپناه رتبه دوم. هیأت داوران در این بخش هیچ اثری را حائز رتبه اول ندانست.آنچه در پی می آید، نمونه ای است از شعرهای قرائت شده در آیین اختتامیه جشنواره نهم شعر رضوی مشهد.

در حاشیه:

متأسفانه امسال شاهد نادیده گرفتن شعر کودک و نوجوان در جشنواره بودیم. این در حالی است که تعدادی از شعرهای رسیده به دبیرخانه جشنواره اشعاری از شاعران کودک و نوجوان مشهد بودند اما شعرها داوری نشد و هیچ کدام از شاعران کودک و نوجوان برای قرائت شعر در آیین اختتامیه دعوت نشدند.

«مهمان»

سید حسین سیدی
هرچند که ما خار گلستان شماییم
ما را نشکستند که مهمان شماییم
هرگز نسزد ما به شما عشق بورزیم
ما شاعر جاروکش ایوان شماییم
در حسرت گلگشت بهشت از چه بمانیم
عمری است که شبگرد خیابان شماییم
هم مور به دربار سلیمان زده ارد
وهم ریزه خور سفره احسان شماییم
چون آهوی وحشی نگران است نگاهم
صیاد کمین کرده و حیران شماییم
نه غصه امروز و نه دلشوره فرداست
در هردو جهان دست به دامان شماییم
دلخوش به همینیم پس از مردن مان هم
خاکیم ولی خاک خراسان شماییم

«میان ماندن و رفتن»

هدیه ارجمندی
نشست و محو تماشای نور گنبد بود
هوای ابری قلبش گرفته و بد بود
خیال گرم حضور پدر در آغوشش
کبوتری که دلش آسمان ممتد بود
غزال گونه پناهنده حریم شماست
به جز ضمانت تان پاسخ همه رد بود
چه ازدحام قشنگی گره به پنجره خورد
و آه و ناله که در حال رفت و آمد بود
برای روز پدر آمده کنار شما
میان موج عظیمی که جزر یا مد بود
یتیم بود و شما را پدر صدا می کرد
همیشه یاد شما تکیه گاه خواهد بود
و اشک، فلسفه ای شد برای شادی ا
ورواق چشم ترش روبروی گنبد بود
اگر چه صحن دلش را غبارروبی کرد
میان ماندن و رفتن کمی مردد بود
دوباره حضرت دریا مقیم قلبش شد
چقدر کشور این دل شبیه مشهد شد 

انتهای خبر/ قدس آنلاین
/ 0 نظر / 10 بازدید